Odchudzanie kota: Zdrowe smakołyki

2016-02-09 10:30

Na szczególne okazje

Przy ścisłej diecie pozostaje tylko jedno: wytrzymać, a tę stronę pominąć! Jeśli jednak kocie brzuszysko nie jest tak duże, a zalecenia nie tak rygorystyczne, można zaserwować, przy szczególnych okazjach, coś z domowych wyrobów - oczywiście wliczając to do dziennej racji.

KOCI KLOPS

Składniki: 50 g mielonego mięsa wołowego lub jagnięcego, 2 łyżki ugotowanego ryżu, I mała, utarta marchew albo cukinia, I jajko.

Przygotowanie: wszystkie składniki dokładnie wymieszać lekko soląc (szczypta), jeszcze raz zagnieść, uformować klops i włożyć go do żaroodpornej formy, z wierzchu posmarować olejem i piecbw piekarniku 15 do 30 minut, w temperaturze około 200“.

INDYK LA MRUCZEK

Składniki: 50 g piersi indyka,

I ziemniak, I marchew,I łyżka śmietany, woda.

Przygotowanie: Ziemniaka i marchewkę umyć, pokroić w kostkę i ugotować w wodzie. Pierś indyka umyć, pokroić w kostkę i z małą ilością wody krótko dusić, potem dodać do ugotowanych warzyw. Wymieszać z kwaśną śmietaną, wszystko zagotować i lekko posolić,

Wersja druga: t

zamiast kartofli dać 2 łyżki ugotowane­go ryżu, zamiast piersi indyka może być mięso kurze,

SMAKOŁYKI Z RYŻU

Składniki: | filiżanka ryżu,

2 filiżanki aromatycznego rosołu z wołowiny albo z kury, 2 do 4 łyżek oleju roślinnego.

Przygotowanie: Rosół doprowadzić do wrzenia, wsypać ryż, wymieszać, zagotować i na małym ogniu trzymać tak długo, aż ryż wchłonie cały płyn.

Ryz rozłożyć na blasze do pieczenia i wysuszyć w piekarniku albo suszyć cały dzień w temperaturze pokojowej. Olej na patelni rozgrzać, porcjami wkładać ryż i mieszać aż ziarenka pękną. Popękany ryż odsączyć na kuchennym papierze, zapakować do szczelnego pojemnika i w małych porcjach podawać jako nagrodę. Wersja druga: zamiast rosołu możemy użyć bulionu

Należy używać nie tylko chudego mięsa, ale też średnio tłustego i ttustego, aby nie dopuścić do braku koniecznych do życia nasyconych kwasów tłuszczowych.

- Trzeba korzystać z różnych źródeł protein, np. gotowanych jajek, twarogu, podrobów (tylko w małych ilościach) i ewentualnie mączki kostnej ze specjalistycznych sklepów. W ten sposób zwiększamy zawartość, między innymi witamin i minerałów.

Sprawdź więcej na stronie autora

Karma dla kociej mamy

Tylko w dwóch przypadkach obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia kuracji odchudzających - ciężarne i karmiące kotki mogą jeść, ile chcą! Potrzebują one wtedy nie mniej, lecz więcej karmy. Poza tym karma ta powinna zawierać więcej tłuszczu. Karmiące kotki muszą mieć dużo siły i energii, by zajmować się kociętami, i aby nie stracić potrzebnego im pokarmu, czyli mleka.

- Do posiłków zawierających mało tłuszczu a dużo wypełniacza należy dodać olej słonecznikowy, kukurydziany lub z pestek winogron, biorąc jedną łyżkę stołową na całodzienną porcję.

• Dodatek witamin albo składników mineralnych należy koniecznie uzgodnić z lekarzem weterynarii. Tu nie można eksperymentować! Zarówno ich niedostatek, jak i nadmiar w równym stopniu szkodzą zdrowiu.

Wskazówka: Najpewniejszym rozwiąza­niem przy odchudzaniu kota jest stosowanie wysokowartościowej, gotowej karmy o zredukowanej kaloryczności tylko przy szczególnych okazjach podawanie czegoś własnoręcznie ugotowanego

Specjalista potrzebny od zaraz.

Im więcej tłuszczu odłożyło się na boczkach naszego grubaska, tym ważniejszą sprawą jest jego zreduko­wanie, gdyż ryzyko wystą­pienia chorób wzrasta z każdym dodatkowym dekagramem. W „ciężkich przypadkach" konieczna jest nie tylko dieta, ale i pomoc specjalisty - lekarza weterynarii. Nasz tygrysek o kulistych kształtach może na tym tylko zyskać. Stawką jest kilka lat życia, i to radosnego życia. To, że kuracja uczyni kota ładniejszym jest może sprawą marginalną, ale też wartą zachodu.

Droga do celu

Lekarz weterynarii powie nam, czy kot, niezależnie od nadwagi, jest zdrowy, ile obecnie waży i, ile powinien ważyć po kuracji - to będzie nasz cel. Ustali również wspólnie z nami program odchudzania. Program taki będzie zawierał między innymi:

- Oszacowanie czasu trwania kuracji odchudzającej. Trzeba się liczyć z co najmniej dwunastoma tygodniami, a jeśli kot odmawia jedzenia karmy dietetycznej, może to trwać dłużej.

- Przestawienie żywienia na karmę dietetyczną dla kotów z nadwagą, która zawiera zbilansowane składniki.

Polecam https://omniexx.waw.pl